Pojmovi - peri/post/ menopauza


Stanje promjene je normalan dio procesa starenja ženskog organizma, prirodno razdoblje u životu žene kada ona prestaje imati mjesečna menstrualna krvarenja. Perimenopauza nije bolest, to je prirodno stanje organizma, ovisno o velikom broju fizioloških, kulturoloških, socioekonomskih čimbenika. Popraćena je brojnim tjelesnim i psihičkim promjenama.


Menopauza je posljednja menstruacija u životu, a njezina se dijagnoza postavlja nakon što žena unazad godinu dana nije imala menstrualna krvarenja. Kada nastupi menopauza, jajnici su prestali proizvoditi jajne stanice i većinu estrogena, a reproduktivna sposobnost žene trajno prestaje.

S godinama se smanjuje reproduktivna sposobnost žene, jajnici proizvode sve manje količine estrogena te se posljedično mijenja i kvaliteta i trajanje menstrualnih ciklusa. Smanjenje razine ženskih spolnih hormona utječe na gotovo sve organske sustave u tijelu žene, što se manifestira različitim simptomima.

Menopauzi prethodi perimenopauza. Obično se javlja i 10 prije pojave menopauze (u četrdesetim godinama života, ali može i ranije ili kasnije). Jajnici postepeno gube svoju funkciju proizvodnje jajnih stanica i lučenja estrogena. Menstrualni ciklusi počinju biti nepravilni, a mogu se javiti i nepravilna krvarenja između ciklusa.

Godinu do dvije prije menopauze dolazi do naglog pada razine estrogena u organizmu i u to se vrijeme najčešće počinju javljati tipični simptomi menopauze.



Većina žena ulazi u razdoblje menopauze između 45. i 55. godine života, najčešće iza pedesete godine. U Hrvatskoj žene u prosjeku ulaze u menopauzu s 51,2 godina. Genetski je predodređena, ne ovisi o broju trudnoća i porođaja, dojenju, korištenju hormonske kontracepcije, socioekonomskom stanju, rasi, edukaciji, visini, težini, kao ni dobi menarhe (prve menstruacije). Povezana je s pušenjem, i kod žena koje puše nastupa otprilike dvije godine ranije.

Postmenopauza je razdoblje nakon menopauze. Kod nekih žena već na početku ovog razdoblja dolazi do značajnog smanjenja intenziteta simptoma, dok se kod nekih žena simptomi znaju povremeno javljati i godinama nakon menopauze. U razdoblju postmenopauze, žene su pod povećanim rizikom od razvoja brojnih zdravstvenih komplikacija poput osteoporoze i srčanih bolesti. Dijeli se ranu (prije 70. godine) i kasnu (nakon 70. godine) postmenopauzu. Kasna menopauza naziva se još i senij. Klimakterij označava razdoblje koje počinje postepenim gašenjem reprodukcijske funkcije, a uključuje perimenopauzu i prvih deset godina postmenopauze.

Prijevremena menopauza je nastup menopauze prije 40. godine života, a uzroci su razni (posljedica nekih autoimunih bolesti, kromosomskih poremećaja ili može biti potaknuta djelovanjem nekog vanjskog čimbenika - kemoterapija ili zračenje). Posljedica je značajan pad razine estrogena koji sa sobom nosi gubitak reproduktivne sposobnosti i brojne zdravstvene probleme.

Ivana Domislović, dipl.ing. univ.spec.nutricionist


U kojoj god fazi života se nalazite, i dalje ste ženstvene, kreativne, jedinstvene. Svaka prepreka se može nadići i nadjačati, svaki simptom izliječiti. Pozivamo vas da njegujete vaše zdravlje tokom cijelog života, i redovito odlazite na godišnje ginekološke preglede. Uz takav intiman pregled nužno je imati povjerenje prema zdravstvenom osoblju i stručnim timom koji skrbi za vaše zdravlje. Obzirom da smo svi jedinstveni, ne odgovara svima isti tim, i to je sasvim u redu. Poliklinika Nanna svakoj ženi zahvaljuje na ukazanom povjerenju.


Previous
Previous

Tegobe perimenopauze i pristup liječenju

Next
Next

Prevencija opstipacije prehranom