UZV dojki i samopregled dojki


Ultrazvuk dojki je bezbolan pregled. Radi se o preventivnom pregledu koji se preporuča raditi jednom godišnje ili po preporuci liječnika i češće, obzirom na dob, obiteljsku anamnezu (tumori dojke) i prethodni ultrazvučni nalaz. Po preporukama Hrvatske lige za borbu protiv karcinoma dojki pregledi se rade:

o   samopregled dojki već od 20. godine života (jedanput mjesečno između 5. i 10. dana menstruacijskog ciklusa);

o   nakon 25. odnosno 30. godine života preporučuje se jedanput godišnje obaviti klinički i ultrazvučni pregled dojki;

o   s 40 godina potrebno je obaviti tzv. bazalnu mamografiju, uz ultrazvučne kontrole svakih 6 mjeseci do godinu dana (mamografija se potom preporučuje svake dvije godine);

o   nakon 50. godine života preporučuje se obaviti mamografiju jedanput godišnje.

Pregled se obavlja u ležećem položaju (na leđima) ili na boku, a pacijent se treba skinuti do pojasa kako bi se mogao obaviti pregled dojki, pazušnih jama i područje iznad ključnih kostiju. Siguran je za trudnice jer sama pretraga nema štetnog zračenja.

Po pregledu ćete dobiti nalaz koji će naš liječnik usmeno i pismeno objasniti, te će vam, obzirom na nalaz, dati daljnje upute.

U Poliklinici Nanna se možete naručiti na ultrazvučni pregled dojki.



sretne_zene.jpg

Što je samopregled dojki?

Samopregled dojki je postupak koji ženi omogućuje da sama pregleda i upozna svoje grudi, ne traje dugo i preporučamo ga jednom mjesečno (potrebno je izdvojiti 10 min). Gledanjem i palpacijom dojki svaka žena može osjetiti normalan raspored struktura koji je apsolutno individualan (normalno je da dojke nisu simetrične). Pregled je najbolje učiniti između 5. i 10. dana menstruacijskog ciklusa ili jednom mjesečno kod žena koje više ne krvare.

Na taj način žena upoznaje strukturu svojih dojki i tada može osjetiti i eventualnu promjenu. Većina novih promjena nije karcinom, ali svaka novootkrivena promjena (kvržica) zahtjeva daljnju specijalističku obradu.

Prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove: otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice, bolovi u dojci.

Ako žena uoči bilo koji od navedenih simptoma, obavezno se treba obratiti liječniku.

Lea Cecelja, dr.med.

Previous
Previous

Pregledi u trudnoći

Next
Next

Trudnoća i CTG