Pregledi u trudnoći


Iako se pregledi u trudnoći smatraju rutinskim, oni moraju biti pomno planirani, individualno usmjereni, profesionalno orijentirani, i sa uključenjem partnera u cijeli proces.

Prvim pregledom u trudnoći potvrđujemo odgovara li dob trudnoće prvom danu zadnje menstruacije i time određujemo termin poroda. Isto tako je važno uzeti papa test kojim možemo dokazati prisutnost neke infekcije u porodnom kanalu. Važno je svakoj trudnici pružiti podršku i upoznati ju sa promjenama koje će se u njenom tijelu zbivati te načinom na koji ćemo sve to popratiti. Zajednički cilj pregleda nam je rođenje zdravog djeteta i velika privrženost zdrave majke, a time i cijele obitelji na novog člana.


Trudnica i dijete.jpg

Postoje algoritmi pretraga pri praćenju trudnoće. Trudnice se obično javljaju već vrlo rano u trudnoći kako bi istu potvrdili. Važno je znati da se plod i njegovi otkucaji prvi puta vide ultrazvukom sa 5 tjedana i 5 dana, a to je nekih 23 dana od začeća ili 10-14 dana od očekivane menstruacije. Stoga, u tom periodu savjetujem prvi pregled u trudnoći. Nakon potvrde trudnoće predlažemo laboratorijske pretrage koje su nužne za praćenje trudnoće u smislu moguće šećerne bolesti ili povišenog tlaka u trudnoći te smanjenog rada štitnjače (hipotireoze) u trudnoći, a koje mogu utjecati na rast i razvoj djeteta.

Između 10 i 13 tjedana trudnoće određujemo moguće ultrazvučne rizike od razvoja određenih poremećaja kromosoma i zato je pregled u toj dobi trudnoće jako važan. Prilikom svakog pregleda mjerimo tjelesnu težinu i tlak, te gledamo mokraću kako bismo procijenili ostale rizike koji mogu utjecati na rast i razvoj budućeg čeda. Trudnoća traje 40 tjedana ili 9 lunarnih mjeseci, a preglede vršimo jednom mjesečno, u slučaju uredne trudnoće.


slika žene u trudnoći.jpg

Ukoliko postoje neki rizici, tada se pregledi vrše i češće, kako bismo spriječili moguće posljedice tih rizika za majku i dijete. Važno je da se trudnica i njena okolina osjećaju sigurno i s puno povjerenja, jer je to jedan od preduvjeta za uspješan kraj trudnoće i budući odnos u obiteljskom okruženju novog člana.

U Poliklinici Nanna podržavamo prisutnost partnera na pregledima trudnica, kako bi cijela nova obitelj bila uključena u razvoj djeteta, a buduća majka imala veliku podršku, kako stručnu, tako i partnersku. Takav odnos zovemo „vanjskom posteljicom“ i on , neminovno, pridonosi boljem ishodu trudnoće.

Martina Jerbić-Cecelja, specijalist ginekologije i opstetricije



Previous
Previous

Nifty test - zašto, kada i kome preporučiti?

Next
Next

UZV dojki i samopregled dojki