Bioidentični hormoni


Svaka je životna dob karakterizirana promjenom hormona u našem tijelu no neka su razdoblja burnija poput puberteta, adolescencije, perimenopauze i postmenopauze kao i andropauze.

Simptomi koji ukazuju na hormonski disbalans koji je, uz dob, najčešće uvjetovan stresnim situacijama su slijedeći: kroničan umor, promjena raspoloženja, gubitak koncentracije, nemotiviranost, depresivne epizode, suhoća kože i sluznica, pojačanje ili gubitak apetita, hormonski poremećaji poput sindroma policističnih jajnika i endometrioze, smanjena spolna želja i slično.


Bioidentični_hormoni_poliklinika_nanna.jpg

Bioidentičnim hormonima nadomještamo nedostatak prirodnih hormona, a karakterizira ih molekularna struktura jednaka našim prirodnim, ljudskim hormonima.

Važno je razlikovati bioidentične od sintetičkih hormona proizvedenih u laboratorijima koji predstavljaju kemijski promijenjen estrogen ili progesteron. Najpoznatiji bioidentični hormon je inzulin.

Bioidentični hormoni se isto proizvode u laboratorijima, ali imaju molekularnu strukturu sačinjenu samo od hormona, a ne i kemijskih dodataka kakvi se nalaze u sintetičkim hormonima. Najvažnije su im karakteristike neštetnost, sigurnost i učinkovitost.

Martina Jerbić Cecelja, dr.med.spec. ginekologije i opstetricije


Previous
Previous

Seks u trudnoći